OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dajú sa brať EVANESCENCE vôbec vážne? Prelomový album „Fallen“ nepriniesol oveľa viac, než metaloví poslucháči z female gothic metalovej scény už dávno poznali, crossover s prvkami nu-metalu síce dostal tento žáner konečne aj na obrazovky MTV a do mainstreamových médii, žiadna senzácia sa však nekonala. Sterilita Američanov dokonale splývala s ostatným „netemným“ popom a keď sa dostalo aj na nápaditejšie sigle („Everybody’s Fool“), ich vlna už natoľko doznievala, že o žiadnej hlbšej brázde vo vedomí verejnosti hovoriť nemožno. Po albume „Fallen“ navyše odišiel dovtedy najaktívnejší skladateľ v kapele, Ben Moody, čo v súvislosti s novinkou dobrého veštilo ešte menej.
Aká je ich pozícia dnes? Na ich doterajšie miesto sa usilovne derú rovnako nudní LACUNA COIL a nemožno povedať, že by bol „The Open Door“ bohvieakou rukavicou do ringu v súboji o lídra (teda pokiaľ by si to náhodou s nimi nechceli rozdať práve v tej nudnosti). EVANESCENCE na svojom novom albume omieľajú presne to isté, čo ich kedysi preslávilo, povinnú čerstvosť substituujú slákové aranže, číhajúce doslova z každej minúty nového albumu. Kapela má bohužiaľ tú nevýhodu, že pokiaľ by aj chcela napríklad aj okopírovať to, s čím medzitým prišla „ozajstná“ metalová scéna, cez gatekeeperov médii, od ktorých závisí ich úspech, by sa jej to prepašovať zrejme nepodarilo. A tak sme svedkami konformného omieľania osvedčeného, za doprovodu fidlikania sláčikov a občasných operných zborových aranží (azda jedinej veci, ktorá vás na tomto albume donúti započúvať sa). Vynímajúc vokál Amy Lee, zbytok muziky tu tvorí iba akýsi doprovod pre zvuk: je až zarážajúce, ako málo sa hudobníci snažia – ak sa teda vôbec snažia – prekvapiť a upútať. A Amy Lee? Treba uznať, jej zafarbenie hlasu nie každému sadne. Napriek tomu si myslím, že už niekoľkokrát dokázala nájsť aspoň jednu z mála polôh, v ktorých sa pohybuje, kde jej to sadlo vyslovene. Na „The Open Door“ je takých tiež zopár. Tie ostatné, ktoré doteraz iba liezli na nervy, teraz vyslovenie bolia. Stále by som ich však kľudne pretrpel, ak by ma ušetrila aspoň nekonečne rovnako preťahovaných fráz. Sú desiatky speváčok, ktoré nedostatok talentu nahradzujú aspoň technickou snahou. Amy Lee nahradzuje nedostatok talentu iba nedostatkom technickej snahy.
Nový album EVANESCENCE je lepší ako LACUNA COIL. Minimálne v tom, že na ňom nie je cover verzia „Enjoy The Silence“ a naopak obsahuje celkom sympatické prearanžovanie Mozartovho „Requiem“ v skladbe „Lacrymosa“. Pokiaľ má však kapela vyššie ambície, než svoj rozpadajúci sa komerčný obláčik, mala by ubrať remesla a pridať umenia. „The Open Door“ je totiž album o produkcii a aranžiach, hodný maximálne tak do portfólia Davea Fortmana.
P.S.: Je naozaj nápadité, dať na obal albumu „The Open Door“ otvorené dvere. Hoci s krížikom po funuse, kapele by som skôr doporučil ponechať rovnaký obal a album nazvať „The Door Half Closed“.
Bombastické pop dielo s formálnymi znakmi gothic metalu. Áno, to bol už "Fallen". Takže tu je ešte navyše dosť veľa sláčikov. A naozaj vydarený cover W. A. Mozarta. A Amy Lee. A to vlastne stačí. Vždy stačilo. Nie?
3,5 / 10
Amy Lee
- spev, piano
John LeCompt
- gitara
Rocky Gray
- bicie
Terry Balsamo
- gitara
Tim McCord
- basa
1. Sweet Sacrifice
2. Call Me When You're Sober
3. Weight Of The World
4. Lithium
5. Cloud Nine
6. Snow White Queen
7. Lacrymosa
8. Like You
9. Lose Control
10. The Only One
11. Your Star
12. All That I'm Living For
13. Good Enough
Evanescence (2011)
The Open Door (2006)
Anywhere But Home (2004)
Fallen (2003)
Origin (2000)
Sound Asleep (EP) (1999)
Evanescence (EP) (1998)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Wind-up Records
Stopáž: 54:15
Produkce: Dave Fortman
Studio: The Record Plant
Zásadní kouzlo EVANESCENCE se jmenovalo „Fallen“, a i když mu k úplné dokonalosti přece jen něco málo chybělo, dá se říct, že bylo albem, které se člověku pevně usadí v paměti. „The Open Door“ je naproti němu zmaštěným a nechutně průhledným trikem, který ze svého klobouku vytáhla dříve slavná kapela, z níž se ovšem přes noc (a po odchodu Bena Moodyho) stala parta ošumělých pouťových čáryfuků, kteří po velkém úspěchu trénovali tak dlouho, až přetrénovali. Dnes už proto zvládnou jen jediný hokus pokus s předem známým výsledkem, jenž odhaluje ostudně nahatý fakt, že EVANESCENCE víc než co jiného chtějí jen a pouze dál hrát nové „Going Under“, „Bring Me To Life“ a „My Immortal“. A v tom je ten háček. Chtějí, ale momentálně prostě neumějí. Věřím, že se dá nahrát album, které zvukově, náladově a vlastně vůbec stylově přesně naváže na svého předchůdce, a nikoho to neurazí, ba naopak. Ale to není případ „The Open Door“, jenž je jen bezduchým slitkem minulosti, otravným a opruzujícím jak povinné prvomájové průvody. A takové se zkrátka do paměti neukládají, neboť jakákoliv paměť (a tedy nejen ta lidská) není nafukovací a má samozřejmě své meze, za které už prostě nejde.<br>
<br>
Tak tohle ne-e !!! Rozeznat od sebe jednotlive tracky je pripad skoro nemozny. Nuda, nuda, pak nuda a cele tomu vevodi neskutecna......NUDA. Za celych 50 minut ani jeden okamzik, ktery by cloveka nutil zpozornit. Typicka dnesni srackoidni seriova ci tovarni, chcte-li, vyroba (asi) hitu pro pubescentni milovniky 2 akordovych zvratku. 2 body za zensky a vcelku poslouchatelny vokal. I kdyz i ten je celych 50 minut naprosto stejny a po druhe skladbe nudi....
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.